Wiadomości z rynku

środa
15 stycznia 2025

Optifleet zmierza do Polski

Użytkownicy przekonali się do systemu
26.07.2013 00:00:00
Optifleet, system telematyczny oferowany przez Renault Trucks, umożliwiający zarządzanie flotą z jednego miejsca, cieszy się coraz większą popularnością wśród przewoźników. Pomaga on szybko podejmować decyzje i efektywnie zarządzać flotą. Klienci, którzy zdecydowali się na jego zakup twierdzą, że system ten stał się nieodłącznym narzędziem ich pracy.
Optifleet, system telematyczny oferowany przez Renault Trucks, umożliwiający zarządzanie flotą z jednego miejsca, cieszy się coraz większą popularnością wśród przewoźników. Pomaga on szybko podejmować decyzje i efektywnie zarządzać flotą.
Klienci, którzy zdecydowali się na jego zakup twierdzą, że system ten stał się nieodłącznym narzędziem ich pracy.
Francuskie doświadczenia
Po trzech miesiącach testów, Fanny Heimst, manager liczącej 200 pojazdów floty SITA Nord (Francja), była pod tak ogromnym wrażeniem skuteczności i łatwości w obsłudze Optifleet'a, że postanowiła zainstalować go w całej flocie.
- W naszej firmie, koszty paliwa stanowią 60% kosztów operacyjnych - wyjaśnia Heimst. - Jest to więc znaczna korzyść finansowa.
Od początku firma zaangażowała w ten projekt wszystkich kierowców.
- Zaprosiliśmy do współpracy związki zawodowe, które wybrały kilku kierowców do przetestowania nowego urządzenia. Było dla nas ważne, aby wszyscy zaakceptowali ten system i nie mieli żadnych wątpliwości co do jego wiarygodności - dodaje F. Heimst. - Po wdrożeniu systemu Optifleet, firma odnotowała oszczędności na poziomie 6 litrów na 100 km. Prowadzimy obecnie badania w grupie SITA mające na celu wprowadzenie systemu Optifleet do wszystkich pojazdów w północnym regionie, a w przyszłości w całej Francji.
- Optifleet pomaga nam monitorować naszą flotę - mówi Mathieu Tschupp, dyrektor TCP Distribution. - Dzięki funkcji geolokalizacji, zarządzający flotami wiedzą, gdzie znajduje się najbliższy pojazd i mogą zoptymalizować rozdzielanie zleceń. Ponadto, Optifleet pomaga nam skontaktować się z kierowcami i poprawić jakość ich jazdy poprzez pokazanie im, na przykład, jak zmniejszyć zużycie paliwa ograniczając liczbę naciśnięć na pedał hamulca.
Kolejny klient testujący system, Xavier Roux, manager ds. logistyki w Le Gouessant Côtes-d'Armor, wyposażył 30 z 40 pojazdów wchodzących w skład floty firmy.
- Teraz wiemy, gdzie znajdują się nasze pojazdy w czasie rzeczywistym. Odnotowaliśmy znaczne oszczędności w zakresie zużycia paliwa i kosztów eksploatacji - zapewnia. - Jednak aby system zadziałał, konieczne jest zaangażowanie kierowców Optifleet to także narzędzie dla kierowcy.
Podobne wyniki, zanotował Paul Thénot, zarządzający flotą 25 pojazdów w Transports T, z siedzibą w La Meuse.
- Po raz pierwszy zainstalowaliśmy Optifleet w naszych pojazdach w sierpniu 2012 i teraz odnotowujemy oszczędności na poziomie 1-2 l na 100 kilometrów.
Jak działa Optifleet?
Optifleet umożliwia zlokalizowanie całej floty lub pojedynczego pojazdu, pobór danych technicznych, usprawnia komunikację z kierowcami, kontroluje ich czas pracy, analizuje styl jazdy oraz zużycie paliwa w poszczególnych pojazdach i przez danego kierowcę. Celem tego narzędzia jest podniesienie wydajności floty oraz zredukowanie kosztów operacyjnych.
W praktyce Optifleet to połączenie komputera zainstalowanego w pojeździe, systemu telekomunikacyjnego przekazującego dane i strony internetowej gromadzącej te dane. System składa się z czterech modułów, dzięki czemu może być dostosowany do potrzeb małych i dużych firm.
Pierwszy moduł - Map posiada funkcję geolokalizacji (w oparciu o Google MapAPI), lokalizuje pojazd w czasie rzeczywistym i analizuje historię trasy. Umożliwia zoptymalizowanie przejazdów, zmniejszenie pustych przejazdów i np. daje możliwość ustalenia dokładnego terminu dostawy.
Moduł Check dostarcza danych technicznych, monitoruje zużycie paliwa w poszczególnych pojazdach (również w różnych markach) i przez danych kierowców. Optifleet daje też możliwość stworzenia raportów dla klienta nt. zanieczyszczenia środowiska (np. emisji NOx i CO2).
Moduł Drive umożliwia kontrolę pracy kierowcy, poprzez zapisanie historii z tachografu i karty pracy kierowcy, wszelkich naruszeń czasu jazdy/odpoczynku.
Czwarty moduł - Link to możliwość komunikacji zarządzającego flotą z kierowcami w czasie jazdy dzięki interfejsowi w tablicy rozdzielczej, wyposażonemu w bezprzewodową klawiaturę i przeglądarkę. W tym module tablicy dostępny jest "wirtualny instruktor nauki jazdy".
Optifleet jest dostępny we Francji, Turcji, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. W najbliższym czasie zostanie wprowadzony w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, na Ukrainie, we Włoszech, Belgii, Holandii i w Polsce.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.